Jõulujooks 2023 case study

JõULUJOOKS 2023 CASE STUDY

Peakorraldaja Tomi-Andre Piirmets’a mõtted.

Rõõm on näha, et peale paariaastast pausi koroonaperioodil on alates möödunud aastast üritus taas populaarsust kasvatamas. Jõulujooksu puhul oleme korraldajatena võtnud teadliku suuna murdmaks klassikalist spordivõistluse formaati, et muuta see meelelahutuslikuks ja seeläbi inspireerida inimesi liikuma. Kui ürituse algusaastatel kandsid vaid mõned osalejad jõulumütse ning “koledaid jõulukampsuneid”, siis viimastel kordadel on väga paljud osalejad olnud oma kostüümidega loovad – seda on niisama tore vaadata linnapildis, kui ühisstardist üle 200 jõuluteemalise tegelase rajale tormab, kuid hoiab väga ägedalt üleval ka osalejate meelestatust. Kõik asuvad rõõmsal meelel starti

Kuigi nii mõnigi osaleja tõi välja, et lisaülesandeid oli sel korral vähem, siis proovisime neid kompenseerida põnevate asukohtadega. Kuigi sel korral ei õnnestunud meil luba saada kunagise poola lennuki maandumisraja territooriumile ning aedikusse kuhu kunagi “päkapikud pahandust teinud lapsi viisid”, siis koostöös erinevate ettevõtetega avasime ligipääsu kohtadesse, kuhu tõenäoliselt lähitulevikus enam ei pruugi pääseda. Trammidepoo ja trammiga stardiülesande läbiviimine on mõtetes olnud juba mõned aastad ning sel korral sai üks osa sellest mingil määral täide viidud. Vana-Lõuna tänaval asuv tramidepoo oli ideaalne koht loomaks kompaktset võistluskeskust, mis samal ajal asuks Uus-Veerenni uusarenduse piirkonna lähedal. Teiseks oluliseks võtmekohaks sai T1 keskus, kus võimaldati avastada kogu hoone maaaluseid ja peidetud nurki. Kui varem peeti T1 tõenäoliselt kummituskaubanduskeskuse staatusesse jõudvaks hooneks, siis saame kinnitada, et T1 on muutunud väga ägedaks keskkonnaks ning nende tiim Tarmo Hõbe juhtimisel teeb kõva tööd. Siinkohal tänusõnad kõigile, kes aitasid meil nendesse põnevatesse kohtadesse pääseda – AS Tallinna Linnatransport, Lutheri kvartal, Confido, Kaamos, Kalevi staadion, Merko, Kapitel, Tallinna Keskturg, Fahle kvartal, Ülemiste City ning loomulikult T1 keskus.


Stardiülesanne

Seekordse stardiülesandega tegime tagasivaate paljude lapsepõlve ning meenutasime kuidas käib laevade pommitamise mäng. Mõistagi pöörasime selle Jõulujooksu konteksti ning nii said osalejad mööda kaardile märgitud ruudustikku taga ajada 1-kohalisi, 2-kohalist ning 3-kohalist jõulusaani. Väga mõnus mäng, mida ka pikkade jõulupühade ajal soojas toas sõprade või perega mängida.

Iga kontrollpunkti tähistasime päkapikuga ning kui õnnestus saanile pihta saada, leidsid osalejad punktist lisaks lõbusale kujule ka kontrollpunkti. Loomulikult oli osalejatel vaja ka õnne esimeste saanide leidmiseks, kuid kellel mängureeglid tuttavad said esimeste punktide ülesleidmisel hakata enda jaoks üleliigseid ruute välistama. Proovime Jõulujooksu lisaülesandeid alati selliselt planeerida, et neid oleks võimalik läbida kas kavalusega (nagu enamus osalejaid ka tegi) või kui mõistus ei võta, siis võtavad jalad.


Lisaülesanne – kaldaerofotod
Peale jõu- ja ilunumbreid Uus-Veerenni kvartalis ning peadpööritava ringtee kontrollpunkti läbimist tuli osalejatel kaart paariks etapiks taskusse pista. Täpsemalt oli igas kontrollpunktis lisaülesande tahvlil taevast tehtud foto mõningate vihjetega – umbes selliselt nagu jõuluvana jõulukinke vedades saanist näeb – ning tuli järgmisesse punkti jõuda mälu järgi. Nii oli osalejate jaoks kaks erilisemat punkti paigutatud parkimismaja katusele – neist üks Confido ning teine Kaamose maja katusele.


Lisaülesanne – Lost&Found
Kui osalejad Kalevi staadionile jõudsid oli tantsupidu juba lõppenud ning pealtvaatajad koju läinud. Siiski oli meieni jõudnud hulganisti kaotatud esemete teateid, mida palusime osalejatel vastavate isikute istekohtade lähedusest otsida. Kes jõudis selleks ajaks juba legendi ette lugeda võis sattuda kirjeldatud nimedest segadusse, kuid küllap Kalevi staadioni otsa kinnitatud plakatil olev šiffer selgust lõi. Viies kokku legendis kirjeldatud isiku ning skeemil kujutatud asukohainfo tuli osalejatel staadioni tribüünidel läbida istekohad õiges järjekorras. Saame rahumeelselt öelda, et kõik otsitavad kohad tulid välja, kuid üks otsija suutis ise kompassi ära kaotada. See on meil nüüd leitud asjade nimekirjas!


Läbipääsuväravad
Sarnaselt möödunud aastal toimunud Jõulujooksule said jõulukostüümis rajale tulnud osalejad väikese distantsilise eelise (kuni 800m) teiste osalejate ees, kes seda ei teinud. Kuigi kostüümiboonus on pigem sümboolne, jõuab igal aastal starti väga suur osalejaid, kes on enda tavapärase jooksumütsi vahetanud päkapikumütsi vastu või koguni pannud proovile oma loovuse ning nädal aega kostüümi meisterdanud. Vägagi tõenäoliselt jätkame sellist tüüpi väravatega ka järgmisel aastal ning kes teab – võib-olla keerame veel vinti peale?


Lisaülesanne – Arteri kvartal
Nagu nii mõnigi osaleja rajal ütles, siis pika raja maasikaks 🍓 võis pidada alles ehitusjärgus oleva Arteri kvartali 28. korrusel asuvat kontrollpunkti. Mõistagi pidid kõik osalejad jälgima rangeid ohutusreegleid ning treppidel liikudes kandma ohuvesti ning kiivrit. Keegi ei tea, mis seal 28. korrusel täpsemalt juhtus, kuid uduste prilliklaaside, ohtrate selfide, vaadete nautimiste järel naasesid kõik osalejad treppidelt väga rahulolevate nägudega. Tõenäoliselt said nad teada ühest Tallinna kõrgeimast punktist paistva kontrollpunkti asukoha ning teadsid edasi Tallinna Keskturu poole suunduda. Kui osalejad pidid 28. korrusel käima vaid ühe korra, siis meie korraldustiim sai ürituse päeval ning eelneval planeerimisperioodil trepiastmeid korduvalt nautida. Aitäh Merko ja Kapitel!

Teeületuste sildid
Joostes üle Tallinna suurimate tänavate peame esikohale panema osalejate ohutuse ning kuigi seeläbi võisid mõned etapid muutuda igavamaks, siis arvestades varasemaid kogemusi oli see ainuvõimalik viis. Ülekäiguradade juures proovisime jälgida kuulekaid osalejaid ning sel korral ühtegi rikkumist ei tuvastanud. Iga fooriga reguleeritud teeületuse juurest võis osaleja leida ka infotahvli, kust ta sai ajaviiteks õppida mõnda lühikest jõululuuletust.

Infotahvlid olid isegi sedavõrd mõjuvõimsad, et kui rajatiim unustas ürituse õhtul paar tahvlit maha võtta, siis ülekäiguradadel kus varem ületati teed ka punase tulega, muutusid linnakodanikud väga sõnakuulekaks. Nagu tahvel ütles – oota lubavat rohelist tuld.

Lisaülesanne – Jõulusaan
T1 kaubanduskeskuses suunasime osalejad 0. korrusel asuvasse maaalusesse parklasse, et aidata leida suures jõulušopingu tuhinas ununenud jõulusaani parkimiskoht. Abistava skeemi abil muutus võimalike parkimiskohtade ülesleidmine hõlpsa lihtsamaks ning kõik osalejad leidsid parklasse pargitud jõulusaani üles. On see alles üks suur parkla!


Lisaülesanne – Juhised jõuluvanale
Ehkki olime ürituse lisainfos avalikustanud finiši täpse asukoha, siis jätsime väga detailsed juhised jõuluvanale, kes saaks oma pargitud saani juurest kohale jõuda meie meeleolukale jõulupeole finišialas, kus suurem osa rajaläbinuid juba sooja jooki nautis ning maiustas. Peaaegu sama täpse kirjelduse nagu waze’iga sõites, et mine sellest trepist üles ning pööra sealt paremale. Kuigi olime lisaülesande kirjelduses maininud, et kõikide kaardiruutude läbimine ei ole kohustuslik läbis need rõõmsameelselt enamus osalejaid. Tõenäoliselt avastas mõni suurem seikleja sarnasusi kunagi Xdreamil tehtud legendiralliga ning teadis läbi hammustada rajameistri lisaringe treppidel.

Järgmise aasta üritus toimub taas jõuludele nädala võrra lähemal – 22. detsembril. Asukoha jätame siiski hetkel veel saladusse, kuid saad omale meeldetuletuse kirja panna – 2024 Jõulujooksu FB üritus

Aitäh ürituse toetajatele – Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallina Kesklinna Valitsus, T1 keskus, restoran PELM, Ronimisministeerium, Cinamon.


Vaata ka erinevate radade kaarte ning tulemusi:

Pikk rada
Keskmine rada
Lühike rada

Tulemused
Fotod